Novinky

Když se řekne kování většina lidí si nedokáže pod tímto pojmem vybavit zrovna kliku. Obecně lze použít pojem jako klika, dveřní kování, okenní kování apod. Nicméně pod pojmem dveřní kování se mohou skrývat další části dveří jako jsou panty, zámek, vložka. Jak vybrat kliku? Sepsali jsme několik důležitých dělení dveřního kování.

Rozetové a štítové kování

Dveřní kování může být rozetové nebo štítové. Štítové kování se používá především v exteriéru, pro bezpečnostní nebo protipožární dveře. Rozetové kování, které se skládá ze dvou částí a to samotného madla a rozety (otvoru pro klíč nebo WC kličku) se používá především do interiéru.

Rozetové kování bolzano

Rozetové kování s WC kličkou

Štítové kování Alt Wien

Štítové dveřní kování Alt Wien na vložku PZ

Obyčejný klíč, „fabka“ nebo WC klička?

Dále můžeme rozlišit několik typů otvorů u kování. Jedná se o BB (obyčejný nebo také dozický klíč), PZ (vložka, zlidověle „fabka“) a WC klička. Typ BB nejčastěji využijeme ve vnitřních prostorách rodinných domů nebo bytů. PZ se nejčastěji využívá u dveří kde je nutná zvýšená bezpečnost. Tyto typy rozlišujeme u jak u štítového tak u rozetového kování.

Dveřní kování rozetové torino

Kování rozetové BB (na obyčejný klíč)

dveřní kování rozetové

Dveřní kování rozetové PZ (na vložku)

Dveřní kování rozetové Verona

Dveřní kování rozetové WC klička

Pravé nebo levé kování?

Některé kování se může vyrábět pouze v levém, pravém nebo oboustraném provedení. Levé dveře s kliko (madlem) směřujícím doleva a viditelnými panty vlevo se budou otevírat doleva. Naopak pravé dveře s viditelnými panty vpravo a madlem doprava se budou otevírat vpravo. U oboustraného provedení je jedno, na kterou stranu bude madlo otočené.

Materiál a povrchová úprava

Snad nejdůležitějším kritériem při výběru kování je samotný materiál a povrchová úprava. Určitě budete chtít aby klika u vstupních dveří byla odolná proti povětrnostním podmínkám kdežto klika v iteriéru zase musí ladit s vybavením domácnosti. Nejčastěji se kování dělí na kovové, plastové a hliníkové. Moderními materiály jsou pak skleněné, dřevěné nebo kované.

Kompletní dělení kování, které nabízíme najdete například na wikipedii

Pokud si stále nevíte rady, navštivte nás na adrese Medkova 7, Brno Slatina nebo nás kontaktujte emailem či telefonicky.