Novinky

Šuplíkové pojezdy jsou jednou z hlavních kovových součástek nábytku. V dnešní době si můžete vybrat z různých variant těchto produktů. Pryč jsou doby, kdy šuplíkové pojezdy byly pouze na dřevěných lištách. Následovaly rolničkové výsuvy, které využívají kovové lišty s kolečky. Nejnovější typy výsuvů mají tiché dovírání nebo otevírání na stisk, tzv. bezúchytové nebo také push-open, případně tip-on. Při volbě výsuvu je nutné také myslet na celkovou délku vysunutí. V koupelně využijeme spíše kratší výsuvy (okolo 300 mm), kdežto v kuchyni je běžné využívat výsuvy o délce 500 mm i více, díky většímu prostoru. Jak šuplíkové pojezdy vybrat a v čem se liší? Zjistíte dále v článku.

  • rolničkové výsuvy
  • výsuvné systémy
  • skryté výsuvy (výsuvy do masivu)
  • kuličkové výsuvy

Rolničkové výsuvy

Jde o univerzální a základní typ výsuvy. Jedná se o lišty s kolečkem v různých barvách, které se namontují do šuplíku z dřevotřísky, tzv. rolničkové výsuvy. Druhou lištu přichytíme do korpusu. Šuplík z dřevotřísky tak jezdí na kovových pojezdech s kolečkem. Tyto typy výsuvů najdete spíše u levnějších kusů nábytku, které jsou často vyráběné sériově. Jejich předností je cena a snadnost montáže. Pro montáž je nutné dokoupit vruty, kterými přichytíte lišty do šuplíku a do korpusu.

šuplíkové pojezdy rolničkové bílé před montáží
rolničkový výsuv do šuplíku

Výsuvné systémy

Výsuvné systémy mají sofistikované výsuvné pojezdy. Tyto pojezdy disponují skrytou kolejnicí s gumovým kolečkem a tichým dovíráním. Výsuvné systémy navíc v balení obsahují bočnice. Bočnice mohou mít různou barvu a speciální funkce, například otevírání stisknutím čela zásuvky (tzv. Push-open mechanismus). Pro tento typ není třeba šuplík osazovat úchytkou. Tyto typy se nejčastěji dávají do kuchyňského nábytku nebo do kanceláří. Svým efektním designem dokáží doplnit celý vzhled dané místnosti. Existují ale také levnější varianty výsuvných systémů, které mají jednoduché kovové bočnice a vychází z rolničkových výsuvů. Často je najdeme v levnějších kusech nábytku. Běžná nosnost výsuvných systémů je 40 kg.

pootevřený šuplík s výsuvným systémem smartflow v bílé barvě
výsuvný systém Smartflow

Skryté výsuvy (výsuvy do masivu)

Každý kus nábytku vyrobený z masivu často bývá uměleckým dílem. Do nábytku z masivu je proto vhodné umístit skryté výsuvy, které jsou spolehlivé a přitom neruší celkový design. Tyto výsuvy se montují zespodu šuplíku a při otevření tak nejsou vidět. Skryté šuplíkové výsuvy můžeme najít především u dražších, designových a kvalitnějších šuplíků. Nejčastěji se s nimi setkáte například u kuchyní na míru.

skrytý výsuvný systém do šuplíku
skryté výsuvné systémy do šuplíku
komponenty skrytého výsuvného systému
skrytý výsuvný systém komponenty

Kuličkové výsuvy

Patrně nejširší využití mají kuličkové výsuvy. Můžete je najít u nábytku, v regálech, ve skříňkách na nářadí, ve vestavěných modulech aut, v troubách a podobně. Kuličkové výsuvy fungují na principu malých ložiskových kuliček. U Kuličkových výsuvů se mnohdy pracuje s velmi dlouhými variantami i přes 1200 mm. Často je u nich také vyžadována vysoká nosnost, díky jejich využití například ve náročném prostředí výrobních závodů. I u kuličkových výsuvů lze zvolit variantu s tichým dovíráním nebo s dotahem.

kuličkový výsuv
kuličkový výsuv

Tak už víte, který výsuv zvolit do vašeho nábytku? Pokud si nejste jistí, ozvěte se nám na tel: 546 429 204 nebo na email: objednavky@poor.cz, kde se vám budeme věnovat.